Epikardiyal giriş-1

2,769 views· 10/12/20
Taylan Akgün
Taylan Akgün
128 Aboneler
128

Epikardiyal giriş elektrofizyologlar dışında, koroner girişimsel işlemlerle ilgilenen kardiyologlar için komplikasyon yönetiminin bir parçası olarak veya genel kardiyolojiyle uğraşan hekimler içinse perikardiyal efüzyon drenajlarında gerekli olan bir işlemdir.
Bu ve bir sonraki videoda epikarda girişi ve kılavuz tel ile perikardda olduğumuzu nasıl doğrulayacağımızı göreceğiz. Bu vaka elektrofizyolojik işlem için, hiç perikardiyal efüzyon olmadan epikarda girilmiş hasta. Perikardiyal efüzyon varlığında işlem doğal olarak daha kolay olmakta.
1. Farklı giriş teknikleri var ancak biz tam sol lateral pozisyonu kullanıyoruz. Bu pozisyonda diafram altı yapıları (kolon gazı, karaciğer vs) net olarak görüp onlardan uzak durma şansınız var.
2. Tuohy iğnesi ile giriş yapılıyor. Bu iğne spinal anestezilerde kullanılan bir iğne. Anestezi kliniklerinde bulunuyor. Ucu hafif J şeklinde. Standart ponksiyon iğnesinden daha uzun. Bazen subksifoid bölgeden bu standart iğnelerle perikardiyal boşluğa yetişemeyebilirsiniz, Tuohy iğnesi işinizi kolaylaştırıyor. Bu iğne yoksa ve perikardiyal efüzyon drenajı için işlem yapıyorsanız standart ponksiyon iğneleri de yeterli gelebilir.
3. Diafram altı yapılardan kaçınarak, subksifoid bölgeden, iğne ucu sol omuza doğru olacak şekilde, kalb gölgesinin hemen dışına yaklaştığınızda perikarddan geçtiğinizi taktil olarak hissedebilirsiniz. Perikardiyal efüzyon drenajı için yapıyorsanız bu işlemi, negatif basınçla genelde sıvı geldiğini görüyorsunuz. Defibrine olduğunu kontrol edip 0.032 teli iğnenizden gönderebilirsiniz. Bu vaka elektrofizyoloji işlemi olduğu için opakla perikardiyal boşlukta olduğumuzu kontrol etmemiz gerekiyor. Opak perikard boşluğunda yayılıyor.
4. Bir sonraki aşama da ise sol oblik pozisyonda ( LAO 30-60 derece, kraniyal kaudal angulasyon olmadan) uzun bir 0.032 teli iğneden gönderdiğimizde bu telin perikard boşluğu içinden serbest bir şekilde dolaştığını görmemiz gerekiyor. Eğer sağ ventrikülü ponksiyone etmişseniz teliniz septumun soluna geçmeyecektir veya sağ ventrikülden pulmoner artere doğru gitmişseniz bunu göreceksiniz. Bu durumda kesinlikle sheat takmamak gerekiyor.

Daha fazla göster

 0 Yorumlar sort   Sırala


Sıradaki