1,739 izlenme· 12/14/20· Elektrofizyoloji

Femoral yoldan lead ekstraksiyonu


⁣Femoral yoldan lead ekstraksiyonu özellikle subclavian yoldan çıkarılamayan leadlerde alternatif bir yöntem olarak kullanılabilir. Farklı teknikler olmakla birlikte bizim bu vakada uyguladığımız yol aşağıdaki gibi özetlenebilir.
1. Femoral yönteme geçtikten sonra lead lümeni bozulacağı için yukarıdan tekrar girişim yapılamayabilir, bu nedenle kararınızı buna göre vermeniz gerekir
2. Batarya çıkarıldıktan sonra lead en dip kısmından kesildi.
3. Sağ femoral venden 2 adet ponksiyon yapıldı ve birinden FlexCath kateter (12F) diğerinden periferik snare gönderildi.
4. Flexcath içinden ablasyon kateteri gönderilip sağ atriyum içindeki leadin etrafından dönüldü ve ablasyon kateterinin ucu snare ile yakalandı
5. Snare ve ablasyon kateteri-sheat kompleksi inferiora doğru çekildi. leadin RV ucunun serbestleştiği görüldü
6. Snare ile yakalanan ablasyon kateteri bırakıldı. Ablasyon kateteri ve snare çıkarıldı. FlexCath yerinde. Snare bu kez flexcath içerisinden gönderildi ve leadin serbest ucu yakalandı. Yakalanan kısım flexcath içerisine çekildi ve lead çıkarıldı. Bu aşamada bence en önemli kısım leadi yakaladıktan sonra flexcathin mümkün olduğu kadar ileriye doğru gönderilmesi. Böylece leadin bir yay gibi gerilerek dokulara zarar vermesi önlenebilir.
Bu yöntemin komplikasyon oranının daha yüksek olduğuyla ilgili bir yayın da var ancak superior yaklaşımla çıkarılamayan leadleri çıkarmak için kullanılabilir bir yöntem gibi duruyor.

Daha fazla göster

Sıradaki video


0 Yorumlar